گردشگران
مطالب پر بازدید
مطالب تصادفی
برنامه‌ریزی برای سفرهای ایمن گردشگران داخلی و خارجی چگونه باشد؟

انجام واکسیناسیون سریع، طی شدن آخرین مراحل صدور ویزای گردشگری و عبور از شرایط حاد شهرها نشان می‌دهد ایران باید خود را برای انجام سفرهای ایمن گردشگران داخلی و خارجی آماده کند اما چگونه؟

خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ انجام سفرهایی که در دوره ایمنی یا به اصطلاح پساکرونا در پیش خواهد بود، نزدیک شده است نمونه آن چند روز پیش بود که در روزهای انتهایی ماه صفر با تعطیلی آخر هفته‌ها همزمان شده بود و مردم نیز چهار روز را برای انجام سفرهایشان مناسب دیدند. اما چرا به دوره سفرهای پساکرونایی نزدیک می‌شویم؟

مدارس از اول آبان ماه به صورت حضوری باز می‌شوند و تعدادی از دانش آموزان که شرایط لازم را دارند در حال واکسینه شدن هستند بنابراین خیلی از خانواده‌ها وارد دوره‌ای می‌شوند که در گیر و دار مدرسه فرزندانشان می‌شوند و کمتر می‌توانند در طول ایام هفته به سفر بروند. اگر در دوره کرونا یا همین تعطیلات اخیر فرصت را غنیمت شمرده و به سفر می‌رفتند به این دلیل بود که فرزندانشان در هر کجا و هر شهری با اتصال به اینترنت می‌توانستند به صورت غیرحضوری سر کلاس حاضر شوند. اما از اول آبان ماه کمتر چنین فرصتی را پیدا می‌کنند.

از طرفی بسیاری از خانواده‌ها به دلیل شرایطی که بر کشور حاکم بود، از جمله شیوع ویروس، بیماری‌های، بستری شدن اقوام در بیمارستان‌ها، قرمز شدن شرایط شهرهای گردشگری و محدودیت‌های تردد، نزدیک به دو سال است که سفر آن طور که باب میلشان باشد نرفته‌اند و حالا تشنه یک سفر با حال خوب هستند.

اجرای طرح تسریع در واکسیناسیون نیز باعث شده تا شرایط امیدوارکننده ای وجود داشته باشد و ایمنی خیلی از افراد نسبت به بیماری بالا برود. هر چند که رعایت پروتکل‌های بهداشتی همچنان مورد تاکید اکید دست اندرکاران حوزه سلامت است. اما می‌توان امیدوار بود که پس از واکسیناسیون عمده مردم، سفرها در شرایط بهتری انجام شود.

اما نباید فراموش کرد که در این مدت افراد حتی اگر همه مردم ایران واکسینه شوند، توقع شأن از شرایط بهداشتی مراکز گردشگری و اقامتی و خدماتی متفاوت از قبل شده است. به این معنا که می‌بایست در نحوه خدمات دهی به آنها بیشتر از قبل، بهداشت را رعایت کرد.

تعداد بازدید از این مطلب: 7
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


شرایط ورود گردشگران به گرجستان اعلام شد


گرجستان مرزهای هوایی خود را به روی گردشگران و مسافران باز و شرایط خود را برای ورود گردشگران اعلام کرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، براساس تازه‌ترین اطلاعیه‌ای که دفاتر و شرکت‌های گردشگری و مسافرت هوایی از شرایط سفر به گرجستان دریافت کرده‌اند مرزهای هوایی این کشور به روی گردشگران باز شده و گردشگران تنها از طریق سفرهای هوایی می‌توانند به گرجستان بروند.

با توجه به دستورالعمل نهایی که از سوی دولت گرجستان درخصوص قوانین ورود مسافر (توریست) و افراد عادی اعلام شده، این اطلاعیه فقط برای مرزهای هوایی است وعدم رعایت قوانین باعث جلوگیری از ورود مسافر می‌شود.

بر اساس اطلاعیه بازگشایی مرزهای گرجستان کلیه مسافرین می‌باید هر دو دوز واکسن مورد تایید را تزریق و با سند دارای کیو آر کد معتبر در هنگام ورود از مرز هوایی به همراه داشته باشند. همچنین مدارک مورد نیاز مسافرین (توریست) همراه داشتن بلیط برگشت، واچر هتل، بیمه نامه مسافرتی و پول به مقدار کافی است.

مسافرین دارای کارت اقامت معتبر و آن دسته از افرادی که خانه یا آپارتمان در گرجستان دارند با همراه داشتن سند مالکیت و… نیازی به واچر هتل و بلیط برگشت ندارند. برای کلیه مسافرین اعم از ADL-CHD-INF داشتن برگه معتبر واکسن با QR CODE الزامی است.

تعداد بازدید از این مطلب: 10
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


باز شدن مرزهای هند به روی گردشگران

تعداد بازدید از این مطلب: 10
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


روستای کلاته آهن

معرفی روستای کلاته آهن

از شهرستان های استان خراسان رضوی که یکی از مهمترین مقاصد گردشگری آن نیز به حساب می آید می توان به شهرستان طرقبه شاندیز اشاره کرد. این شهرستان یکی از مناطق ییلاقی استان به شمار می رود که از آب و هوایی خنک در تابستان برخوردار است و اهالی شهرهای اطراف برای تعطیلات خود به بخش های مختلف آن سفر می کنند. محدوده‌ی این شهرستان از دوراهی طرقبه شاندیز، که عملاً انتهای بلوار وکیل‌آباد مشهد است، آغاز می‌شود و از شمال به محور مشهد قوچان محدود می‌شود و از جنوب با شهرستان نیشابور و از غرب نیز به شهرستان گلبهار همسایه است. یکی از جاذبه های گردشگری این شهرستان، روستای کلاته آهن نامیده می شود که در فاصله ۹ کیلومتری جنوب غربی شهر طرقبه واقع شده است. این روستا از اطراف با روستاهای دهبار، با جاغرق، طرقدر، مایانات و روستای ازغد همسایه است. مردم این روستا در سال 90 جمعیتی برابر با 300 نفر داشته و شغل اغلب آنها دامپروری و کشاورزی است ولی از راه گردشگری نیز درآمد اندکی دارند. محصولات باغی روستا عمدتا سیب، گردو، گیلاس و آلو به شمار می روند.

ساختار و طبیعت روستا

راه های دسترسی به روستا

برای اینکه بتوانید از روستا دیدن کنید باید به 9 کیلومتری شهر طرقبه بروید. اگر از طریق مستر بلیط اقدام به خرید بلیط اتوبوس کنید می توانید در کمترین زمان ممکن خود را به این منطقه برسانید. پس از اینکه به طرقبه رسیدید با کمک خودرو هایی که به سمت روستا حرکت می کنند به روستا بروید. اگر هم با خودرو شخصی سفر می کنید که از همان ابتدا خود را در جاده ای که به این روستا می رسد قرار دهید.

https://mrbilit.com/mag/kalate-ahan-village/

تعداد بازدید از این مطلب: 8
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


تقاضای گردشگران در شرایط کرونا چیست؟

ایسنا/خراسان رضوی یکی از اساسی‌ترین واژگانی که در علم اقتصاد بسیار تکرار شده است، عرضه و تقاضا است. تقاضا تمایل، توانایی و خواست یک فرد برای خرید کالا و خدمات را نشان می‌دهد. اصطلاح تقاضا نشان‌دهنده کل وضعیت امکانات فردی است که شخص را قادر به خرید کالاها در قیمت‌های متفاوت می‌کند و با فرض ثابت بودن سایر شرایط، ارتباط میان جهت و مقدار درخواستی کالا را بیان می‌کند. تقاضا، از عوامل گوناگونی تاثیر می‌پذیرد که قیمت، تعداد مصرف‌کنندگان در بازار، درآمد و قیمت سایر کالاهای مرتبط از جمله این موارد است.

علی رهنما، عضو گروه اقتصاد گردشگری پژوهشکده گردشگری، جهاددانشگاهی خراسان رضوی به بهانه هفته گردشگری در یادداشتی که در اختیار ایسنا قرار داده، آورده است: «گردشگری یکی از پررونق‌ترین فعالیت‌های اقتصادی جهان است، به نحوی ‌که پس از صنایع نفت و خودروسازی پردرآمدترین صنعت جهان به شمار می‌رود. امروزه، بسیاری از کشورهای در حال توسعه و توسعه‌یافته در دنیا، برنامه‌ریزی خاصی در گردشگری انجام داده‌اند، به نحوی ‌که این صنعت به عنوان اصلی‌ترین منبع درآمد و اشتغال در این کشورها شناخته شده است.

با توجه به شرایطی که در دو سال اخیر تمام دنیا از جمله ایران با آن روبرو شده است، شناخت گردشگری و تقاضای آن در شرایط کرونا حائز اهمیت است. جهت بررسی دقیق سمت تقاضای گردشگری در این شرایط، نیازمند بررسی میزان و نحوه هزینه‌کرد گردشگران در خصوص کالاها و خدمات مختلف است. هزینه‌های غذا، اقامت، حمل‌ونقل درون شهری، حمل‌ونقل برون شهری، خرید (شامل خریدهای شخصی، بلیت بازدید از جاذبه‌ها، تفریح، سوغات، پزشکی) از اساسی‌ترین هزینه‌هایی است که توسط گردشگران صورت می‌گیرد.

شهرستان مشهد اصلی‌ترین مقصد گردشگری استان خراسان رضوی است که پذیرای میلیون‌ها زائر و گردشگر در سال است. نتایج طرح پژوهشی برنامه راهبردی- عملیاتی توسعه گردشگری استان خراسان رضوی که در سال ۱۳۹۹ جمع‌آوری شده است، نشان داد کشش قیمتی تقاضا برای حمل‌ونقل برون شهری، اقامت، غذا، درمان و خرید در شهرستان مشهد کمتر از واحد است که نشان‌دهنده کم کشش بودن این کالاها است، به عبارت دیگر هر پنج کالای ذکر شده در مقابل افزایش قیمت خود، عکس‌العمل کمی را نشان می‌دهند.

کشش مخارجی تقاضا برای هر پنج کالا مثبت است و نشان می‌دهد هر پنج کالا از جمله کالاهای معمولی هستند. با این تفاوت که با افزایش یک درصد مخارج (درآمد) گردشگران، تقاضا برای کالاهای حمل‌ونقل برون شهری، اقامت و غذا بیشتر از یک درصد و برای دیگر کالاها (درمان و خرید) کمتر از یک درصد افزایش می‌یابد. این مهم نشان می‌دهد که کالاهای درمان و خرید برای گردشگران داخلی شهر مشهد کالای ضروری و کالاهای حمل‌ونقل برون شهری، اقامت و غذا برای آن‌ها کالای لوکس محسوب می‌گردد. همچنین کشش درآمدی حمل‌ونقل برون شهری از تمام کالاها بیشتر و کشش درآمدی درمان از همه کالاها کمتر است. این بدان معناست که با افزایش یک درصد در مخارج (درآمد) کل گردشگر داخلی شهرستان مشهد، مقدار تقاضا برای حمل‌ونقل برون شهری بیشتر و برای درمان کمتر از سایر کالاها افزایش پیدا می‌کند.

تعداد بازدید از این مطلب: 15
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


قره‌سو؛ دافعه گردشگران!

ایسنا/کرمانشاه رودخانه قره سو که از دل شهر کرمانشاه می گذرد، می توانست به یکی از ظرفیت های مهم گردشگری این شهر تبدیل شود، اما شرایطی که طی سالهای گذشته برای این رودخانه رقم خورده، باعث شده تا گردشگران جرات نزدیک شدن به آن را پیدا نکرده و بیشتر برای گردشگران دافعه داشته باشد، تا جاذبه.

علیرضا مرادی بیستونی کارشناس گردشگری در این رابطه در گفت و گو با ایسنا، بااشاره به وجود سراب ها، رودخانه ها و چشمه های مختلف در کرمانشاه، اظهار کرد: در طول تاریخ، آبها همواره یکی از اساسی ترین نقش ها را در شکل گیری بسیاری از شهرها داشته اند که کرمانشاه نیز از این ظرفیت برخوردار است.

وی افزود: وجود رودخانه قره سو یکی از عوامل شکل گیری بدنه اصلی شهر کرمانشاه بوده و در دوره های گذشته استفاده های مختلفی از آن شده، اما هیچگاه نتوانسته ایم در بحث گردشگری از آن استفاده کنیم.

این کارشناس گردشگری اضافه کرد: امروزه بسیاری از شهرهایی که رودخانه ای از دل آنها عبور می کند و یا در کنار خود یک ظرفیت آبی را دارند، توانسته اند از این ظرفیت استفاده کنند و گردشگری‌شان را رونق دهند.

وی گفت: علاوه بر رودخانه قره سو، تاق بستان و چشمه زیبای آن که به رودخانه قره سو می پیوندد نیز دیگر ظرفیت مهم گردشگری کرمانشاه است که می توانستیم با کمک این دو ظرفیت به بخش گردشگری شهرمان رونق ببخشیم.

مرادی بیستونی تصریح کرد: متاسفانه در بالادست رودخانه قره سو به طول چندکیلومتر آلودگی هایی وارد این رودخانه می شود و از طرفی آب چشمه تاق بستان پس از پیوستن به رودخانه چم بشیر و قبل از ورود به رودخانه قره سو هم دچار آلودگی می شود و همین باعث شده تا قره سو به جای یک رودخانه پاک، رودخانه ای آلوده باشد.

وی با بیان اینکه آلودگی های این رودخانه باعث شده تا در سالهای گذشته نتوان از آن استفاده گردشگری کرد، افزود: سالها پیش در زمان آقای هاشمی از استانداران اسبق کرمانشاه طرحی برای تبدیل قره سو به رودخانه پاک مطرح شد، اما اجرایی نشد.

این کارشناس گردشگری با تاکید براینکه رهایی قره سو از شرایط کنونی نیازمند هم افزایی و همراهی دستگاه های مختلف استان است، گفت: با تبدیل قره سو به رودخانه پاک، می توان ایده های گردشگری همچون ورزش های آبی و تفریحات مختلفی همچون ماهیگیری، جت اسکی، پل معلق، رستوران های سنتی، قایق سواری و ... را در کنار آن اجرایی کرد.

تعداد بازدید از این مطلب: 7
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


گنبد سلطانیه به روی گردشگران باز می‌شود

با تغییر رنگ کرونایی؛

 گنبد سلطانیه به روی گردشگران باز می‌شود

ایسنا/زنجان با تغییر رنگ کرونایی شهرستان سلطانیه، گنبد تاریخی سلطانیه به روی گردشگران بازگشایی می‌شود.

حوزه گردشگری در کل کشور، یکی از بخش‌هایی است که بیشترین ضرر را از کرونا دیده، حوزه‌ای که کرونا گلوی آن را فشرده و این صنعت را با هتل‌های خالی، پروازهای کنسل شده، موزه‌ها و اماکن گردشگری بسته و تورهای لغو شده از نفس انداخته است. بنا بر گزارش مشترک کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل و سازمان جهانی گردشگری، طبق برآوردها، خسارات اقتصادی ناشی از همه‌گیری کرونا برای صنعت گردشگری در سراسر جهان می‌تواند به بیش از ۴۰۰۰ میلیارد دلار هم برسد. خسارتی که در کشورهای در حال توسعه به علت روند کند واکسیناسیون و برخی از مشکلات اجتماعی، بیش از کشورهای توسعه یافته است.

با افزایش آمارها و تعیین رنگ‌بندی برای وضعیت کرونایی کشور، اعمال محدویت‌ تردد استانی، بین استانی و شبانه در دستور کار ستاد ملی کرونا قرار گرفت. محدودیت‌هایی که مهم‌ترین پیام آن پرهیز از سفر به نقاط مختلف کشور بود که همین موضوع سبب کاهش حضور گردشگران در صنعتی شد که حرف اول را در تقویت آن حضور گردشگران رقم‌ می‌زند. با افزایش آمارها، پیرو مصوبات ستاد مقابله با کرونا ویروس در زنجان نیز موزه‌ها و اماکن فرهنگی و تاریخی شهرستان‌های قرمز استان‌ها به دلیل پیشگیری و جلوگیری از گسترش این ویروس تعطیل شده و امکان بازدید از آن‌ها فراهم نبود که آثار تاریخی و گردشگری استان زنجان، از جمله رختشویخانه، غار کتله‌خور و گنبد سلطانیه نیز از این قائده مستثنی نیست.

در حال حاضر و در سایه انجام واکسیناسیون که موجب شده بسیاری از استان‌ها از قله کرونا عبور کنند، طبق آخرین آمارها، ۱۶ شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۹۸ شهرستان نارنجی، ۱۷۶ شهرستان زرد و ۵۸ شهرستان نیز در وضعیت آبی قرار دارند که یکی از این شهرستان‌های آبی، سلطانیه استان زنجان است، شهری که بزرگ‌ترین‌گنبد آجری جهان را در دل خود جای داده است.

وضعیت آبی کرونایی شهرستان سلطانیه سبب گشوده شدن درب‌های این گنبد جهانی به روی گردشگران شده است که در همین رابطه، معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان می‌گوید: با توجه به وضعیت آبی کرونایی شهرستان، با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی، ورود گردشگران به پایگاه میراث جهانی گنبد سلطانیه بلامانع بوده و ضدعفونی کردن روزانه این مجموعه در راستای مقابله با بیماری کرونا همه‌روزه در حال انجام است.

محمدرضا محمدپور با بیان اینکه ارائه خدمات حضوری به گردشگران در مجتمع‌های خدمات رفاهی و واحدهای پذیرایی بین‌راهی نیز با رعایت کامل فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود، یادآور می‌شود: با تمهیدات اتخاذ شده، قرار است از تجمع افراد در مقابل باجه‌های فروش بلیت و درب ورودی و نیز داخل بناها به ویژه در مکان‌های سربسته جلوگیری شود.

تعداد بازدید از این مطلب: 14
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


برنامه «بانکوک» برای بازگشایی به روی گردشگران


پایتخت تایلند برای میزبانی از گردشگران بین‌المللی که به طور کامل واکسینه‌شده‌اند آماده می‌شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از نشنال، با تصویب شدن طرح پیشنهادی بازگشایی «بانکوک»، این شهر که در دوران پیش از همه‌گیری ویروس کرونا به عنوان پربازدیدترین شهر جهان شناخته می‌شد از یکم اکتبر پذیرای گردشگرانی خواهد بود که به طور کامل علیه ویروس کرونا واکسینه شده باشند.

به این ترتیب منطقه «چیانگ مای» واقع در شمال تایلند که به‌خاطر معبدها و کوه‌هایش مشهور است در کنار پاتایا و سایر نقاط گردشگری تایلند برای بازگشایی به روی گردشگران آماده می‌شوند.

برنامه جدید باید مورد تایید مرکز وضعیت کووید ۱۹ تایلند قرار بگیرد. با این حال برای ورود بدون قرنطینه گردشگران کاملا واکسینه‌شده برای این مناطق پیشنهادی، دست کم ۷۰ درصد از ساکنان این مناطق باید واکسینه شوند.

عملی شدن این طرح درحقیقت، اقدامی برای تکمیل طرح «سندباکس» تایلند خواهد بود که از ماه جولای برای احیای صنعت گردشگری خسارت‌دیده این کشور به اجرا گذاشته شد.

مقام‌های گردشگری تایلند معتقدند آغاز احیای گردشگری کشور موفقیت‌آمیز بوده است.

به کمک این طرح که به واسطه آن گردشگران واکسینه‌شده تا زمانی که در هتل‌های تعیین‌شده اقامت می‌کنند می‌توانند وارد «پوکت» و سایر شهرها شوند، بیش از ۲۷هزار گردشگر بین‌المللی از تایلند بازدید کرده‌اند.

گردشگران آمریکایی، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی از جمله گردشگرانی هستند که بیشترین آمار سفر به «پوکت» را در این مدت به ثبت رسانده‌اند.

تعداد بازدید از این مطلب: 32
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


ورود گردشگران به این مکان‌ها ممنوع است!

ساعت24-افراد خارجی اجازه ورود به بسیاری از مناطق در جهان را ندارند و این مناطق به عنوان فوق سری شناخته می‌شود.

همیشه مناطق و مکان‌هایی وجو دارد که به طبع افراد خارجی از یک کشور دیگر نمیتوانند از آنجا استفاده کنند در ادامه با مکان‌هایی که افرادهای خارجی ورودشان ممنوع است.

افرد خارجی اجازه ورود به بسیاری از مناطق در جهان را ندارند و این مناطق به عنوان فوق سری شناخته می‌شود. بیشتر در مناطق تبت و چین می‌توان این مناطق را یافت. تبت یکی از حفاظت شده‌ترین مناطق در دنیاست که ورود به آن برای خارجی‌ها ممنوع است، در دنیا چه مناطق ممنوعه دیگری وجود دارد؟

چین، تبت، لهاسا، مقدس‌ترین مکان روی زمین برای بودایی ها؛ جایی که معبد جوکانگ، مهم‌ترین معبد بودیست‌ها در آن واقع شده و پیروان این آیین برای زیارت و انجام بعضی مناسب به آنجا سفر می‌کنند. هر روز تعداد زیادی از چینی‌های معتقد به بودا گرداگرد معبد طواف می‌کنند، رو به آن دعا می‌خوانند و عبادت می‌کنند.

خادمان معبد هم میان مردم می‌چرخند و ظرف‌هایی را می‌گردانند که از آن‌ها دودهایی با بوی تند بلند می‌شود؛ بویی که هوای اطراف معبد را سنگین می‌کند. در سال‌های اخیر، اما کمتر آدم خارجی‌ای توانسته این تصاویر را از نزدیک ببیند و اگر هم توانسته از دور بوده و اجازه نزدیک شدن به معبد و حرف زدن را نداشته است.

دولت کمونیست چین در بیش از نیم قرن گذشته تدابیر امنیتی سختی را برای وورد خارجی‌ها به تبت اجرا کرده و هر کس که می‌خواهد وارد این منطقه شود، باید ثبت نام کند و بعد از مدت‌ها با شرایط ویژه‌ای وارد آن شود. حالا بعد از مدتی طولانی یک گروه از خبرنگاران توانسته اند به این بخش ممنوع خاک چین سفر کنند و مشاهداتشان را برای دیگران تعریف کنند.

مواردی که البته تنها منحصر به تبت نیست و نقاط دیگری هم در دنیا وجود دارند که به شدت تحت تدابیر امنیتی هستند و هرکسی امکان ورود به آن‌ها را ندارد. تبت سال هاست که منطقه‌ای ناآرام به حساب می‌آید و خواستار جدایی از چین بوده است. از سال ۱۹۵۱، اما دولت کمونیست کنترل کامل این منطقه را به دست گرفت.

که باعث شد ناآرامی‌ها بیشتر از قبل شود. این اعتراضات تا سال ۱۹۵۹ و یک شورش ادامه پیدا کرد که با سرکوب شدید دولت کمونیست مواجه شد و همین شبب شد رهبر بودایی‌ها یعنی دالای لامای چهاردهم، تبت را ترک کند و به هند برود. سرکوب دولت، ولی در این سال‌ها باعث نشده اعتراضات پیروان دالای لاما تمام شود و تنها از سال ۲۰۰۹ تا حالا ۱۴۰ بودایی خودشان را در اعتراض به محدودیت‌ها آتش زده اند.

چنین اتفاقاتی باعث شده پکن از ورود خارجی‌ها به این منطقه جلوگیری کند و نگذارد تصاویر آن به بیرون درز پیدا کند. گردشگرانی که بخواهند برای بازدید به تبت بروند، باید حتما قبل از آن ثبت نام کنند و تنها در محدوده‌های زمانی خاصی که دولت چین تشخیص می‌دهد، وارد آن شوند. این وسط تنها در موارد معدودی به خبرنگاران اجازه ورود داده می‌شود و وقتی قرار باشد ان‌ها به تبت بروند، ماموران امنیتی همیشه در کنارشان هستند و تمام رفتارشان را زیر نظر دارند.

تنها مکان‌هایی که ماموران صلاح بدانند برای بازدید انتخاب می‌شود و این یعنی گشت و گذار در تبت حتی از کره شمالی هم سخت‌تر است. ماموران دولتی آن قدر مواظب خبرنگاران و گردشگران هستند که نگذارند آن‌ها حتی سوال اضافی از کسی بپرسند. برای همین وقتی خبرنگاران به دیدار یکی از مقامات تبت رفته اند، اجازه هیچ سوالی نداشته اند و آقای مسئول ۸۰ دقیقه بدون توقف در مورد خوشحالی مردم و خوب بودن اوضاع برای آن‌ها صحبت کرده است.

مواردی که خود خبرنگاران هیچ وقت به چشم ندیده اند. حتی زمانی که از ماموران خواسته شده به خبرنگاران اجازه دهند به معبدی در نزدیکی مرز با هند بروند، آن‌ها پاسخ داده اند چنین معبدی با آن‌ها فاصله بسیار زیادی دارد، در حالی که نقشه گوگل فاصله را تنها ۲۴ کیلومتر نشان می‌داده است.

اکنون در چین نژاد «هان» بیشترین فراوانی را دارد و حضور این قوم در تبت یکی از مواردی است که باعث شده هر روز درگیری‌هایی ایجاد شود. تا دهه ۶۰ میلادی عده افراد این قوم در تبت تنها ۳۹۵۰۰ نفر بوده حالا، اما این عدد به بیش از ۲۴۵ هزار نفر رسیده و این یعنی دولت مرکزی می‌خواهد با افزایش نژاد هان در تبت اکثریت را به هم بزند.

حالا در شغل‌های دولتی کسانی که از نژاد هان باشند، نسبت به تبتی‌ها درآمد بیشتری خواهندداشت و از حقوق اجتماعی بالاتری برخوردار هستند و البته بیشتر مناصب مهم در تبت هم در دست آن هاست. غیر از تغییر نژاد، مدرن کردن تبت، مورد دیگری است که پکن می‌خواهد از طریق آن، فرهنگ تبتی‌ها را تغییر دهد.

تعداد بازدید از این مطلب: 28
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


اولین گردشگران فضایی به سلامت به زمین بازگشتند

چهار گردشگر فضایی که به تنهایی و بدون حضور فضانوردان حرفه‌ای برای اولین بار به فضا رفته ‌بودند، پس از سه روز گردش در مدار زمین در آب‌های خلیج مکزیک نزدیکی سواحل فلوریدا فرود آمدند.

SpaceX Mission Inspiration4

اندکی پیش از غروب آفتاب روز شنبه ۱۸ سپتامبر، سفینه فضایی اسپیس ایکس با چهار مسافرش در آب‌های گرم خلیج مکزیک نزدیکی سواحل فلوریدا فرود آمد. در پیام خوشامدگویی به اولین گردشگران فضایی آمده است: «این سفر به دنیا نشان داد که فضا به همه تعلق دارد و انسان‌هایی مانند من و تو می‌توانند کارهای خارق‌العاده انجام دهند.»

مسافران بازگشته به زمین، سفرشان را "سفری دیوانه‌وار" نامیدند.

مسافران "ماموریت الهام بخش۴" Inspriration4 برای اولین بار به عنوان مسافران عادی و نه فضانورد حرفه‌ای و آموزش‌دیده، سه روز در مدار زمین بودند وچندین بار دور زمین چرخیدند.

SpaceX Mission Inspiration4

از چپ: کریستوفر سمبرووسکی، دکتر شان پراکتور، جرد ایساکمن و هیلی آرکنک

هزینه این سفر از طرف جرد ایساکمن تامین شده و اعلام نشده که چه میزان بوده است. ایساکمن صاحب یک شرکت است و قصد دارد با این سفر مبلغی حدود ۲۰۰ میلیون دلار برای حمایت از بیمارستان کودکان "سنت یهود" در تنسی جمع‌آوری کند.

ایساکمن در این سفر فضایی با یک پزشکیار، یک هنرمند و یک مهندس فضا همراه بود اما هیچکدام‌شان کاری با هدایت سفینه نداشتند. کریس سمبرووسکی، مهندس فضا، با نواختن ساز بانجو هنگام پرواز در فضا، تاریخ‌ساز شد.

این چهار مسافر توسط شرکت اسپیس ایکس به فضا پرتاب شدند؛ شرکت متعلق به ایلان ماسک، صاحب خودروسازی تسلا است. سفینه اسپیس ایکس تا ارتفاع ۶۰۰ کیلومتر بالا رفت که ارتفاعی بالاتر از ایستگاه فضایی ISS است.

تعداد بازدید از این مطلب: 34
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تعداد صفحات : 8