گنبد سلطانیه به روی گردشگران باز می‌شود
مطالب پر بازدید
مطالب تصادفی
گنبد سلطانیه به روی گردشگران باز می‌شود

با تغییر رنگ کرونایی؛

 گنبد سلطانیه به روی گردشگران باز می‌شود

ایسنا/زنجان با تغییر رنگ کرونایی شهرستان سلطانیه، گنبد تاریخی سلطانیه به روی گردشگران بازگشایی می‌شود.

حوزه گردشگری در کل کشور، یکی از بخش‌هایی است که بیشترین ضرر را از کرونا دیده، حوزه‌ای که کرونا گلوی آن را فشرده و این صنعت را با هتل‌های خالی، پروازهای کنسل شده، موزه‌ها و اماکن گردشگری بسته و تورهای لغو شده از نفس انداخته است. بنا بر گزارش مشترک کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل و سازمان جهانی گردشگری، طبق برآوردها، خسارات اقتصادی ناشی از همه‌گیری کرونا برای صنعت گردشگری در سراسر جهان می‌تواند به بیش از ۴۰۰۰ میلیارد دلار هم برسد. خسارتی که در کشورهای در حال توسعه به علت روند کند واکسیناسیون و برخی از مشکلات اجتماعی، بیش از کشورهای توسعه یافته است.

با افزایش آمارها و تعیین رنگ‌بندی برای وضعیت کرونایی کشور، اعمال محدویت‌ تردد استانی، بین استانی و شبانه در دستور کار ستاد ملی کرونا قرار گرفت. محدودیت‌هایی که مهم‌ترین پیام آن پرهیز از سفر به نقاط مختلف کشور بود که همین موضوع سبب کاهش حضور گردشگران در صنعتی شد که حرف اول را در تقویت آن حضور گردشگران رقم‌ می‌زند. با افزایش آمارها، پیرو مصوبات ستاد مقابله با کرونا ویروس در زنجان نیز موزه‌ها و اماکن فرهنگی و تاریخی شهرستان‌های قرمز استان‌ها به دلیل پیشگیری و جلوگیری از گسترش این ویروس تعطیل شده و امکان بازدید از آن‌ها فراهم نبود که آثار تاریخی و گردشگری استان زنجان، از جمله رختشویخانه، غار کتله‌خور و گنبد سلطانیه نیز از این قائده مستثنی نیست.

در حال حاضر و در سایه انجام واکسیناسیون که موجب شده بسیاری از استان‌ها از قله کرونا عبور کنند، طبق آخرین آمارها، ۱۶ شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۹۸ شهرستان نارنجی، ۱۷۶ شهرستان زرد و ۵۸ شهرستان نیز در وضعیت آبی قرار دارند که یکی از این شهرستان‌های آبی، سلطانیه استان زنجان است، شهری که بزرگ‌ترین‌گنبد آجری جهان را در دل خود جای داده است.

وضعیت آبی کرونایی شهرستان سلطانیه سبب گشوده شدن درب‌های این گنبد جهانی به روی گردشگران شده است که در همین رابطه، معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان می‌گوید: با توجه به وضعیت آبی کرونایی شهرستان، با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی، ورود گردشگران به پایگاه میراث جهانی گنبد سلطانیه بلامانع بوده و ضدعفونی کردن روزانه این مجموعه در راستای مقابله با بیماری کرونا همه‌روزه در حال انجام است.

محمدرضا محمدپور با بیان اینکه ارائه خدمات حضوری به گردشگران در مجتمع‌های خدمات رفاهی و واحدهای پذیرایی بین‌راهی نیز با رعایت کامل فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود، یادآور می‌شود: با تمهیدات اتخاذ شده، قرار است از تجمع افراد در مقابل باجه‌های فروش بلیت و درب ورودی و نیز داخل بناها به ویژه در مکان‌های سربسته جلوگیری شود.

تعداد بازدید از این مطلب: 15
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
می توانید دیدگاه خود را بنویسیدتعداد صفحات : 8