مروری بر تاریخچه میدان نقش جهان اصفهان
مطالب پر بازدید
مطالب تصادفی
مروری بر تاریخچه میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان در دوره تیموریان ساخته شد اما این میدان در آن زمان به این عظمت و بزرگی که اکنون است، نبود! گسترش این میدان در دوره های حکومتی مختلف افزایش می یافت و بیشترین تغییر را در زمان حکومت شاه عباس اول داشت. جالب است بدانید که اکثر بناهای قدیمی و زیبای اطراف آن هم در زمان شاه عباس ساخته شد. به دلیل اینکه حکومت شاه عباس در اصفهان بود، پس به میدان نقش جهان و سایر قسمت های شهر اهمیت بسیاری می داد، چراکه این شهر پایتخت حکومتی او بود و به همین دلیل اهمیت زیادی داشت.

اما متاسفانه پس از چندی که مرکز حکومتی و پایتخت ایران از اصفهان به شیراز انتقال یافت، اهمیت به این شهر و میدان نقش جهان کمتر و کمتر شد تا جایی که با بی اهمیتی مردم، این بناها روز به روز آسیب بیشتری می دیدند و تخریب می شدند بیشترین تخریب آثار و بناهای نقش جهان در دوره قاجار ها اتفاق افتاد. اما سر انجام حکومت پهلوی روی کار آمد و از آن جا که شاه به زیبایی و شکوه بناها و آثار ارزشمند ایران اهمیت بسیاری می داد، دستور بازسازی و مرمت میدان نقش جهان و تمامی بناهای اطرافش را داد. امروزه اهمیت این جاذبه گردشگری آنقدر زیاد است که به هیچ وجه نمی گذارند گوشه از این آثار به جای مانده قدیمی رو به تخریب برود و مدام به بازسازی آن می پردازند.

علت اینکه میدان نقش جهان با چنین نامی شهرت یافت این بود که پیش از ساخت میدان، در همان محل یک باغ بسیار بزرگ وجود داشت که نام آن نقش جهان بود. میدان نقش جهان دارای 165 متر عرض بوده و طولی برابر با 500 متر دارد. مساحت این میدان85 هزار متر مربع بوده و جزء یکی از بزرگترین میدان های ایران به شمار می رود. البته میدان نقش جهان در چندین دوره تغییر نام داشته است، مثلا پس از اینکه شاه پهلوی به حکومت رسید نام این میدان را به "میدان شاه" تغییر دادند و پس از فروپاشی دولت پهلوی و پیروزی انقلاب اسلامی، تا مدت ها نام این میدان " میدان امام" بود! از طرف دیگر نام بناهای اطراف آن هم همزمان با تغییر هر حکومت تغییر می کرد. مثلا مسجدعباسی به مسجد شاه تبدیل شد و پس از مدتی هم با نام مسجد امام شهرت یافت! میدان نقش جهان و میدان امام نام اصلی و رسمی اکنون این میدان در اصفهان می باشد.

بر اساس کتب تاریخی به جای مانده و ثبت رویداد های مختلف در آن گفته شده است که در گذشته تمامی مراسمات مهم و جشن ها را در میدان نقش جهان برگزار می کردند. گاهی این مراسمات جنبه و جلوه رسمی تری به خود می گرفته است که علت آن هم این بوده که دولت هم در این مکان برگزار کننده چندین مراسم بوده است و گاه این مراسم ها جلوه ای غیر رسمی داشته که برگزار کنندگان آن مردم عادی شهر بودند. از جمله مراسمات مهم می توانیم به رژه نظامی دولت، مراسم با شکوه آتش بازی، بازی مهیج چوگان، اشاره کنیم. به طورکلی اهمیت میدان نقش جهان آنقدر زیاد است که این مجموعه بزرگ و گردشگری سال ها پیش به عنوان یکی از آثار ملی ایران در سازمان ملی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

مرمت بناهای میراث جهانی اصفهان، موروثی شده/ در میدان نقش جهان شاهد چند نوع  مالکیت هستیم | خبرگزاری ایلنا

چه زمانی برای بازدید از میدان نقش جهان مناسب است؟

برای دیدن میدان نقش جهان و سایر جاذبه های شهر اصفهان، بهتر است که اطلاع پیدا کنید و بدانید که چه فصلی مناسب تر است. از آن جا که نحوه سفر هم بسیار اهمیت دارد، جاده هایی که به اصفهان ختم می شوند بسیار زیبا هستند تا جایی که برخی از مردم ترجیح می دهند برای لذت بیشتر از سفر با تهیه بلیط اتوبوس اصفهان به این شهر زیبا و بزرگ سفر کنند. اما از طرف دیگر و از آن جا که میدان نقش جهان اهمیت بسیاری در زمینه گردشگری دارد و تقریبا اولویت همه ی مردم برای بازدید است باید بدانید که چه زمانی برای رفتن به آن جا بهتر است. بر اساس تجارب و نظر سنجی در میان گردشگران؛ بهترین زمان برای سفر به اصفهان و بهترین زمین برای بازدید از میدان نقش جهان، فصل بهار است. در این فصل، میدان نقش جهان همچون بهشتی می شود که پس از دیدنش دوست ندارید به هیچ وجه آن را ترک کنید! یک بهشت زیبا که دارای 4 دروازه مختلف است و گویی درختان سرسبزش در لحظه ورود با زیبایی بی نظیرشان به شما خوشامد می گویند. البته زمان های دیگری هم برای بازدید از این آثار وجود دارد اما به پای بهار نمی رسند! فصل هایی همچون تابستان که در این مورد بهتر است در اواخر تابستان به اصفهان بروید و یا اوایل شروع فصل پاییز که هوا رو به خنکی رفته و خبری از سرمای خشک و استخوان سوز زمستانی نیست. جالب است بدانید که شهرداری اصفهان در ایام نوروز تورهای رایگانی را در اختیار گردشگران قرار می دهد تا اصفهان گردی کنند.

https://canvas.uw.edu/eportfolios/62382/Naghsh_Jahan_Square

تعداد بازدید از این مطلب: 43977
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
می توانید دیدگاه خود را بنویسیدتعداد صفحات : 8