آنچه گردشگران نوروزی نباید انجام دهند!
مطالب پر بازدید
مطالب تصادفی
آنچه گردشگران نوروزی نباید انجام دهند!

بهار بار دیگر از راه رسید و فصل سفرهای نوروزی آغاز شد. سفرهای نوروزی را برخی به سونامی سفر در ایران تعبیر کرده اند؛ سونامی از آن رو که آمار وحشتناک تصادفات در کشور به دلایل گوناگون بالا می رود و تبدیل به یک بحران دوباره می شود. سونامی از آن رو که گردشگران، غیرمسئولانه طبیعت را تسخیر می کند و احساس شان از فراغت و تعطیلی مترادف با تخریب محیط زیست می شود.

سونامی از آن رو که بسیاری از گردشگران نوروزی توان تهیه اقامتگاه در شهرهای کشور را ندارند و میلیون ها چادر در گوشه و کنار جاده ها یا در شهرهای مقصد گردشگری برپا می شود. سونامی از آن رو که بحران زباله دامان شهرها و طبیعت ایران را می گیرد و سفر نوروزی تخریب طبیعت را دامن می زند.

سونامی از آن رو که فرهنگ سفر در ایران هنوز جا نیفتاده است، گردشگران به دستکاری جوامع محلی می پردازند و آیین ها و رسوم جوامع محلی را که از نگاهشان موضوعی جدید است، به تمسخر می گیرند و سونامی از آن رو که برنامه ریزی سفر در مواقعی همچون تعطیلات نوروز چنان نیست که در خور گردشگری کشور باشد و طبیعی است در چنین وضعیتی گردشگران سردرگم می شوند و خستگی سفر در تن و جان شان باقی می ماند.

,سفر به جنگل,سفر به طبیعت

مناطق جنگلی کشور در شمال ایران یکی از مقاصد سفرهای نوروزی گردشگران است


اما چطور می شود گردشگران نوروزی، مسئولانه و بی توجه به تمام کساتی هایی که متولیان به رغم تمام تلاش ها برای ساماندهی سفرهای نروزی بر جای گذاشته اند بزرگترین سونامی سفر در کشور را مهار کنند و از خسارات آن بکاهند؟

حفاظت از طبیعت از عهده متولیان سفر ساخه نیست و گردشگران خود باید به صورت خودجوش ادامه به پیشگیری و مهار خسارات ناشی از سونامی سفرهای نوروزی کنند. در اینجا سعی می کنیم شیوه برخورد با نقاط مختلف طبیعی کشور از کوه و دریا تا جنگل و کویر را برایتان بازگو کنیم تا مشخص شود چگونه باید از حجم خسارات خود بر طبیعت بکاهیم.

کارشناسان میحط زیست همچون دکتر اسماعیل کهرم، استاد حیات وحش و مشاور سازمان محیط زیست، عباس محمدی، فعال محیط زیست و مدیرگروه دیده بان کوهستان، دکتر فاطمی، استاد اکوبیولوژی دریا و دکتر فریبرز جمال زاد، مدیر کل دفتر سواحل و تالاب های ساحلی در این گفت و گو مواردی را که گردشگران نوروزی باید در رفتار خود با طبیعت کشور اعم از کوه، جنگل، کویر و دریا رعایت کنند تا سفرشان به تخریب میحط زیست منجر نشود و رفتاری مسئولانه با طبیعت داشته باشند، با شما مطرح کرده اند.

سواحل و تالاب ها؛ حساس ترین اکوسیستم های طبیعت
در سفر به استان های ساحلی کشور و بازدید از مناطق تالابی و دریایی و لذت بردن از تفریحات دریایی، آنچه بیش از هر فعالیت دیگری به این مناطق آسیب می رساند. گردشگری غیرمسئولانه است؛ بنابراین کارشناسان محیط زیست دریایی کشور مواردی را در صیانت از سواحل و تالاب ها که گردشگران نوروزی باید در سفرهای نوروزی بیشتر شود. در سال های گذشته سواحل کشور مملو از زباله بود؛ بر این اساس، ضروری است که زباله خود را در سواحل کشور رها نکنید.

بیشتر فعالیت های دریایی در مناطق ساحلی متمزکز شده است. این فعالیت ها شامل قایقرانی و جت اسکی و حتی غواصی است. در برخی نقاط ساحلی کشور به ویژه در جنوب ایران گردشگران بی توجه به تاثیر تفریحات آبی خود بر اکوسیستم دریایی تنها به تفریح و لذت بردن از زمان سفر می اندیشند.

تعداد بازدید از این مطلب: 101
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
می توانید دیدگاه خود را بنویسیدتعداد صفحات : 4